• info@bilimnettasarim.com
  • 05059866620

Web yazılımı, Html diline dinamik yani yönetilebilir özellikler kazandırmak için yapılan yazılımlardır. Web yazılımı,web tasarımcılara çok ama çok yardım etmektedir. Yani bir şey değiştireceksin ama tasarımla yapamıyorsun. İşte bu sırada yazılım devreye girmektedir. Bir de var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili yani web yazılımı kullanarak problem çözülebilir. Kısaca web sitesi bir işlev gömesi için web yazılıma da ihtiyacı vardır.

Web yazılımı başka bir deyişle web programlama dili de diyebiliriz. İkisi de kodlar ile çalışır ve ikisi de aynı anlama gelmektedir. Web programlama dili şunlardır; PHP, ASP.NET (C#, C++, C,  Visual Basic), JavaScript… Bu tür programlama dillerini kullanabileceğiniz birkaç tane programlar vardır. Kullanabileceğiniz programlar şunlardır:

PHP = Dreamweaver, PHP Designer, PHP Coder Pro ve Notepad Icon (bilgisayar not defteri) en yaygın programlardır.

ASP.NET = VisualStudio ve Notepad Icon (bilgisayar not defteri) en yaygın programlardır.

JavaScript = Dreamweaver ve Notepad Icon (bilgisayar not defteri) kullanılan en yaygın programlardan birisidir.

Yukarıda verdiğim programları ve ne işe yaradıklarını yazdım. Tabi ki de bu kadar bilgi sizlere yetmez. O için iyice araştırın. Yani “Bu programlar nedir ?” , “Bu programların kullanmamızın nedenleri nelerdir ?” , “Bu programları nasıl kurabilirim ?” , “Bu programları nasıl çalıştırıp kullanabilirim ?” gibi sorulardan öne çıkarttırarak araştırmalar yapabilirsin. Bu soruların cevaplarını bulduktan sonra iyice kafanızda derleyiniz ve bu programlarda çok alıştırmalar yapınız. Bunları yaparsanız iyi bir web yazılımcı olabilirsiniz.